1. Whey Protein Concentrate Vs Whey Selection
Започваме с това какво представляват двата протеина – Whey Protein Concentrate, както може да се досетите е суроватъчен протеин концентрат, докато сравнително по-лъскавия и по-премиум изглеждащ протеин Whey Selection е бленд от 3 вида протеин, който е извлечен чрез микрофилтрация с кръстоан поток и се сътои от изолат (със съдържание 42%), концентрат (съдържание 42%), хидролизат (съдържание 5%) и допълнително добавена есенциалната амино киселина левцин (5%). За да не стане объркване обаче, отбелязвам, че това процентно съдържание е спрямо количеството протеин, а не като процент от целия продукт. Иначе и двата протеина имат добавен ензима лактаза за по-добро храносмилане на лактозата.
И като заговорихме за съставките, няма как да не обсъдим друг много важен фактор - качеството на суровината. Peak e втора генерация семеен бизнес и е вече повече от 20 години на пазара, като поддържат висок стандарт както на качеството на суровината, така и при самото производство. Суроватката идва от Германия или от Холандия, а сертификатите, които имат са GMP, GSP, GLP и HACCP, което трябва да даде една по-голяма увереност, че няма да намерите забранени съставки в протеина или че е правен какъвто и да е компромис с него.
Следващият въпрос, който ни интересува е какви са хранителните стойности. И при двата протеина една доза е 2 мерителни лъжички, които правят общо 30г. При концентрата получавате 1.6 грама мазнини, 2.4 грама въглехидрати от които захари 1.2 грама и 22 грама протеин, на обща енергийна стойност 112 калории.
Selection съдържа значително по-малко мазнини и въгхлехидрати – едва 0.9 грама и 0.6 грама, от които захари 0.3 грама, а протеина е 23 гр, всичко с обща енергийна стойност 103 cal. Въпреки, че и двата протеина имат добро отношение на макронутриентите, Selection e по-изчистения продукт, което се дължи предимно на това, че е бленд на концентрат с изолат.
Въпреки това обаче, количеството на протеин в доза е сравнително сходно – разлика от едва 1г, а като процентно съдържание е 73 срямо 77 в полза на Selection. Тоест ако държита на максимално изчистен продукт, който се усвоява с една идея по-бързо, тогава Selection е по-добрата версия, но ако не следите всеки грам под лупа, то тогава концентратът е по-разумния вариант.
Друга разлика е, че както споменах преди малко, в Selection имате и 5% свободно добавен левцин, което от 23г протеин реално е 1.15г. над естествено наличното количество в суроватката. Тази амино киселина може да ви е позната от BCAA или амино киселини с разклонена верига, които включват левцин, изолевцин и валин. Някои фирми я добавят към протеините си, понеже спомага за по-доброто усвояване на протеина и стартира анаболни процеси. Като цяло е наистина добро допълнение, но понеже е скъпа амино киселина, съответно оскъпява и самия продукт, както ще стане ясно след малко.
Като цяло нямам никакви забележки относно протеина и хранителните стойности, като изключим количеството на протеин в доза, което ми се вижда с една идея по-малко от колкото трябва да бъде за такъв тип протеини. В идеалният вариант това количеството би трябвало да бъде поне с 1-2 грама по-високо, както сме виждали при конкурентни продукти от същия клас.
2. Вкус и разбиване
Вкусът на Whey Protein Concentrate е Marshmallow Choco Biscuit, което ми се стори най-апетитно и малко по-различно от стандартните бисквитки с крем или млечен шоколад. Вкусът на Selection пък е Iced Coffee, при който е важно да отбележа, че всяка доза съдържа 50мг кофеин, което се равнява горе-долу на едно еспресо. Понеже тренирам рано сутрин, за мен това е идеално, защото първото нещо което правя е да изпия един шейк и в дадения случай нямам нужда от кафе за да се разсъня – с 1 куршум 2 заека. Тоест ако пиете протеин късно вечер или не искате да консумирате стимуланти, трябва да си изберете друг вкус.
Сега ще ви покажа как изглеждат и самите протеини.... и как се разбиват. За целта имам 2 шейкъра и 2 чаши.
Вкусът на маршмелоу със шоколадова бисквита наистина бие на нещо средно между бисвкитки с крем и шоколад, но малко по-плътно като вкус. С вода е доста приятно, но с мляко е наистина вкусно, както е и при повечето протеини. Относно Selection студеното кафе, вътре има леки парченца, малко като че ли сте блендирали и зърна от кафе вътре. Първоначално си мислех, че не съм го разбил добре в блендера, но консистенцията е такава всеки път. Не бих казал че са натрапчиви, даже напротив, създават малко по-реалистичен шейк. Но както и при концентрата, определено е доста по-вкусен с мляко и ако си поиграете малко, добавите му сметана и малко сироп, което би обезмислило ниските калорийни стойности, става почти като студено кафе от Starbucks...
Не бих ги определил като най-вкусните протеини, които съм опитвал, но имайки предвид ниските хранителни стойности и че са малко над 100 калорий за шейк, Peak определено са се потрудили да не отстъпват особено на протеини с далеч повече въглехидрати като протеините на BSN и MuscleTech.
И след като обсъдихме всичко от съставките до вкуса, сега е време да погледнем дали протеините си заслужават цената.
3. Цена спрямо качество
Така, цената на протеините е малко над стандартната поради две причини – първата очевидно е качеството на суровината и втората е че идват в разфасовки от 900г, които винаги излизат по-скъпи на килограм спрямо голяма туба от 1.8 или 2.2 килограма. Цената на Whey Protein Concentrate e 79 лв., докато на Whey Selection e 99 лв. При 30 дози в пакет, това са средно по 2.60 лв и 3.30 лв. на доза, което идва малко по-скъпо спрямо други качествени протеини като Ultimate Nutrition ProStar и PVL IsoGold, линкове към които ще намерите в описанието отдолу.
Например аз тренирам към 4-5 пъти седмично и консумирам средно по 2 дози на ден, което означава, че съм свършил пакета за 2 седмици и съответно не ми идва много рентабилно. Но ако съм научил едно сигурно нещо покрай всичките години тренировки и суплементиране, то е че хората са различни и имат различни предпочитания. Само защото аз не бих си го купувал за редовна употреба, не означава че няма хора, които консумират по-малки количеств, търсят вкусен и качествен протеин, или пък просто нямат проблеми да похарчат 80 – 100 лв. за килограм протеин.
Обобщене
И понеже изглежда, че цената може да е единствения стопиращ фактор за повечето от нас, Pompai.com предложиха специален промо код PEAK12, който ви дава 12% отстъпка на целия бранд. Ако пък Peak ви идва скъп, но все пак не искате да правите компромис с качеството, тогава опрделено препоръчвам един от любимите ми протеини – ProStar на Ultimate Nutirition, който може да вземете с 20% отстъпка с промо код ULTIMATE20, който отново важи за целия бранд. Това не са афилиейт кодове, не правя пари от вашите поръчки, просто е начин да ви спестя малко пари във времена, където всичко върви нагоре.