email-icon-header
search-icon-header
PVL IsoGold Ревю
19/12/2024
Витамин D – Защо, Кога и Как да се приема?
23/12/2024

Фитнес Витамини – Оптимален избор

Ще обсъдим трите основни вида: комплексните пакове, дуо формулите и единичните формули. Ще разгледаме предимствата и недостатъците на всеки тип, включително цени, дозировки и форми на прием. Специално внимание ще обърнем на това как да изберете правилните витамини според вашата физическа активност, цели и бюджет.

1. Необходимостта от витамини и минерали

Тъй като фокусът ни е върху суплементите, няма да изпадам в излишни и оттегчителни детайли относно всеки витамин и минерал поотделно, а ще ги разглеждаме като едно цяло. Всички сте наясно с нуждата да се приемат витамини, но това, което трябва да подчертая е че интензивните тренировки значително увеличават метаболизма и съответно нуждата от микронутриенти. Тоест ако средностатистическият човек се нуждае от витамини и минерали, то спортистите наистина се нуждаят от тях за производство на енергия, възстановяване на мускулите и поддържане на силна имунна система. Дори и при балансирано хранене е почти невъзможно да задоволите нуждите на организма. За това винаги слагам витамините на челно място в топ 3 суплементи, които всеки спортуващ трябва да приема. Ако ви интересува, другите 2 са суроватъчен протеин и креатин, линк към видеата ще оставя в описанието отдолу.

Както ще видите след малко, мултивитамините се предлагат в различни форми - хапчета, капсули, течни формули и в разтворими варианти под формата на прах или таблетки. Капсулите обикновено са най-добрия избор, тъй като имат по-добра усвояемост от хапчетата и са защитени от стомашните киселини до достигане на червата. Течните формули също показват добра абсорбация, но са значително по-скъпи, по-неудобни за употреба и по-лесно може да се предозира с тях. Прахообразните витамини и минерали, не само предлагат по-бърза абсорбация, тъй като не се налага разграждане на капсула или таблетка, но и се усвояват по-добре при хора със стомашно-чревни проблеми. Недостатъците са лесно предозиране (ако загребете по-смело), възможна е и по-бърза деградация при излагане на въздух и светлина и това да ги направи по-нестабилни. А относно разтворимите таблетки... те са витамини колкото натуралните ни сокова са натурални. Единствено използвам B12 таблетки от DM за овкусяване на водата по време на тренировка и за малко повече издържливост, която според мен си идва предимно от глюкозата в таблетката а не толкова от самия витамин.

Относно времето на прием, най-подходящият момент е сутрин с първото хранене. Първо, защото това е най-удобното време от деня и представлява най-малък шанс да забравите да ги вземете и второ, защото с една добре балансирана закуска, върху която имате пълен контрол, може да усвоите както водоразтворимите, така и мастноразтворимите витамини като (A, D, E и K). Витамините от B група могат да ви спомогнат за освобождаване на повече енергия от храната, така че имате допълнителен бонус. Второто най-добро време е след тренировка, защото тогава тялото има повишено ниво на усвояемост, за да компенсира разходите и липсите на микро и макронутриентите в резултат на интензивната активност. Най-лошото време за прием обикновено е вечер, защото може да попречи на заспиването, или на празен стомах, което пък може да предизвика стомашен дискомфорт. Това важи с особена сила ако сте се спрели на някой pack, който съдържа поне 5-6 хапчета.

2. Мултивитамин пакове

Пред мен стои черешката на тортата, продуктът отговорен за създаването на тази категория, а именно небезизвестният Animal Pak. Преди да продължа обаче, искам да благодаря на pompai.com, които предоставиха избраните от мен продукти днес напълно безплатно, за да мога да ви ги предсатвя детайлно, а не просто да видите опаковката като през витрина. Така че благодаря за изпратените продукти!

За тези от вас, които не са си купували такъв тип витамини, ще отворя Animal Pak, за да ви покажа какво представлва една доза и да ви е по-нагледно за какво говоря в следващите няколко минути.

** Open Pack **

Та, какво представляват тези пакове? Предназначени са предимно за културисти, атлети и хора с високоинтензивни и доста натоварващи тренировки, които спортуват поне 4 пъти седмично. Основните предимства включват комплексен състав, (който се състои от витамини, минерали, аминокиселини, ензими и антиоксиданти), добавени са също съставки като креатин или BCAA, а в някои случаи и по една капсула рибено масло.

Най-очевидният недостатък на този клас витамини е цената, най-евтините стартират от около 60 лв. за 30 дози. Другият недостатък е броят хапчета, които имате в пакет – в голяма част от случаите те са поне 6, а в оригиналната формула на Animal Pak бяха 11, като сега вече са намалени на 8. И накрая, не са подходящи за хора с умерена физическа активност, които тренират 2-3 пъти седмично или за начинаещи във фитнеса, тъй като дозировките са твърде високи за да бъдат усвоени.

Сега да поговорим относно конкретни продукти и защо избрах Animal Pak в тази категория, въпреки че съм със смесени чувства към него. Имайки предвид че съм го пил още от времето когато струваше 55 лв. за 45 пакета и повечето хора го асоциираха повече с анаболни стероиди отколкото с витамини заради опаковката, никога не съм се разболявал или чувствал отпаднал докато съм го приемал. По време на пандемията от Covid за кратък период беше почти невъзможно да се намери, така че явно не съм единствения на това мнение.

От друга страна, не мисля, че е най-комплексният продукт на пазара. Много от съставките са значително под необходимите дози или пък са напълно безмислени като Protein Plus Complex, който за мен си е пълен майтап. Няма информация и за формата на витамините и минералите, тоест дали са комбинирани с други съединения за по-добра усвояемост. Макар и не особено като страничен ефект, имайте предвид че цветът на урината ви ще се промени след приема му като става ярко жълта, заради големите количества на витамини.

Конкурентните фирми постоянно се надпреварват да направят по-добър бленд с повече съставки, та дори и добавят рибено масло. И въпреки че съм пробвал над 6-7 вида пакове, измежду които Power Pak на PureNutrition, Jumbo Pak и Multi Pro Plus на Scitec Nutrition, винаги съм се връщал към Animal Pak… просто защото работи. За жалост обаче като се вземе предвид и цената му, е наистина трудно човек да оправдае разходите.

3. Мултивитамини Дуо Формули

Двойните формули или известни още като сплит формули представляват два блистера, единият съдържащ витамини, а другият минерали. Отново за нагледност ще разопаковам пред вас 2-та ми любими продукта не само в тази категория, а и изобщо измежду всички мултивитамини.

В общи линии дуо формулите представляват междинно решение между комплексните пакове, които вече разгледахме и обикновените мултивитамини, за които ще стане въпрос след малко. Основната им характеристика е, че витамините и минералите са физически разделени в отделни блистери, което носи редица предимства като по-добра абсорбация поради избягване на взаимодействията между определени витамини и минерали, по-малък брой таблетки или капсули, както и значително по-достъпна цена спрямо спортните пакове, защото липсват още 100 съставки, повечето от които нямате нужда.

Сплит формулите ви дават възможност и за гъвкав прием – например витамините сутрин, а минералите вечер. Дозите също са балансирани доста по-адекватно, което означава че може да си започнете с по 1 доза или евентуално да увеличите на 2 при необходимост когато имате отслабен имунитет или силно стресов период. Тоест този клас витамини са идеални за редовно спортуващи (поне 2-3 пъти седмично) и имат завишени нужди от витамини и минерали.

От гледна точка на недостатъци няма нещо значимо, освен ако не ги сравнявате с комплексните пакове, в който случай може да се каже че имат далеч по-малко съставки, но пък количествата на витамините и минералите са сходни.

Първият продукт, който препоръчвам в този клас е Vita-Min на Olimp, съдържащ Vita-Plex мултивитамини и хелатирани минерали Albion, които се открояват с по-добро усвояване. Другият продукт e Multisport на 7Nutrition, който ми беше препоръчан от pompai.com преди доста време и честно казано мисля, че вече измести Olimp в класацията ми, понеже напоследък взимам по-често от него. Отново, съдържа витамини, като витамините от категорията B са метилирани, което означава по-добро усвояване и допълнително освен витамин D3 съдържа и Витамин K2 MK7, която е най-ефективната и дългодействаща форма на витамин K2. Минералите в Multisport са в цитратна формула, което отново спомага за подобрено усвояване, както и съдържат хром пиколинат за подобрен метаболизъм.

И двата продукта са на съвсем разумната цена от малко над 20 лв., което определено не натоварва бюджета както паковете. Практически в стака ми от суплементи винаги присъства един от двата продукта, така че напълно ги препоръчвам.

4. Мултивитамини в Единични Формули

В тази секция ще разделим витамините на 2 основни подгрупи – стандартни и спортни. Под стандартни влизат всички витамини, които най-често може да си купите от аптеки и дрогерии. Това са витамини като Jamieson, Doppel Hertz, Centrum, Alive и още много други. Не че тези мултивитамини са лоши, но определено не са за спортисти, понеже не съдържат нужните количества и формулировката е за човек без висока физическа активност. Тоест пропускате този тип витамини.

От друга страна спортните мултивитамини са формулирани така, че да отговарят на нуждите на активно спортуващите. Тоест имате всички съставки компресирани в една капсула или таблетка, която трябва да вземете поне няколко пъти на ден. Хубавото при тях е че може да разпределите приема из целия ден. Например в повечето случаи това са поне 3 хапчета на ден, които може да си взимате сутрин, по обяд и привечер.

Честно казано дълго време бях на този клас мултивитамини и съм изгубил бройката на всичките марки, които съм пробвал, но измежду тях са Opti-Men на Optimum Nutrition, Orange Triad на Controlled Labs, Alpha Men на MYPROTEIN, Adam на NowFoods, Daily Vits на Pure Nutrition и още доста известни и безизвестни. От този клас единствено Orange Triad на Controlled Labs се конкурира с паковете и сплит формулите, що се отнася до количество и формулировка.

За мен лично това е клас, който просто е останал във времето и доста хора го предпочитат като по-позната версия – пият 2 хапчета за деня и всичко е ок. Проблемът е, че за да си набавите необходимите дози, в повечето случаи трябват поне 4-5 хапчета, което хората избирайки този вид виждат като много. Ако пък сте от тези, които нямат проблем с бройката, тогава най-вероятно ще се прехвърлите директно към някой pack.

Ако изборът е заради цената, то отново не виждам смисъл да изберете единична формула, когато дуо формулите идват на същата цена спрямо количество витаимини и минерали, а често дават и повече. Опаковката съдържа по-малко хапчета или капсули, но имат по-висока концентрация на витамини и минерали.

Така че за мен единичните формули са последни в списъка като опция, не съм си взимал от години и за това и нямам продукт, който да ви покажа. Ако вие сте останали доволни от някой конкретен, ще се радвам да прочета в секцията за коментари отдолу.

Обобщене

Първият ключов фактор, който трябва да вземете предвид, когато избирате витамини е индивидуалните ви нужди, колко често спортувате и колко интензивни са тренировките ви. Ако не сте супер активни, няма нужда да взимате и суплементи с прекалено високи количества, защото най-малкото няма да успеете да ги усвоите, а и определени вещества могат да се натрупат в тялото, което не е добре. Да не говорим, че си хвърляте и парите на вятъра.

Вторият ключов фактор е качеството на продукта или по-конкретно типът витамини и минерали. Търсете витамини с висока бионаличност и форми, които тялото може лесно да усвои като хелатирани минерали. Сертифициране от трети страни и репутацията на производителя също са важни индикатори за качество.

И на трето място – формата под която идват суплементите. Някои мултивитамини са съставени от наистина големи хапчета, които може да са трудни за преглъщане, типичен пример беше оригиналният Animal Pak. Orange Triad също е със сравнително големи хапчета, както и капсулите на Vita-Min на Olimp са над стандартния размер. По принцип капсулите се преглъщат по-лесно от хапчетата, така че са за предпочитане. Най-лесни за прием са витамините под формата на прах, като Animal Pak също идва и под формата на прах... макар че звучи малко странно pak да идва под формата на прах.

Моето лично мнение е че около 70% от активно спортуващите ще намерят най-много полза и удобство в дуо формулите, които са не само доста ефективни, но и предлагат идеален баланс между качество и цена. Между 5-10% биха видели най-много полза от паковете, а за останалите 20-25% единичните формули биха били най-удачния вариант.

📃 ВИЖ ОЩЕ

СХОДНИ
ПОСТОВЕ

Mitaka Di
19/05/2024

Как да избереш качествен протеин на прах?

Ако се чудиш как да избереш правилния протеин на прах измежду стотиците марки на пазара и какво трябва да знаеш когато четеш описанието на гърба на тубата, значи си на правилното място. Ще научиш какви са видовете, по какво се различават и как да определиш дали даденият протеин си заслужава или си хвърляш парите на вятъра.
Mitaka Di
31/05/2024

4+ Nutrition ISOβ+ Продуктово Ревю

В това продуктово ревю ще разгледаме суроватъчния изолат ISOβ+ на марката 4+ Nutrition. Ще обсъдим хранителните стойности на протеина, как се разбива, добър ли е на вкус и разбира се дали си заслужава цената или е по-добре да се насочите към друг протеин на прах.
Mitaka Di
06/07/2024

Кофеинът като предтренировъчна добавка

Кофеинът е най-широко използваният стимулант, който присъства в почти всеки предтренировъчен продукт. Няма друга суровина, при която съотношението висока ефективност спрямо ниска цена да е толкова добро. Научи повече за кофеина тук.