email-icon-header
search-icon-header
Периодизация Част III – Тежести, Повторения, Темпо, Почивки
24/12/2024
Направи Си Предтренировъчен / Бустер – Съставки, Количества, Форми
06/01/2025

Енергийни Напитки – преди и по време на тренировка

Разглеждаме защо комбинацията от високо съдържание на кофеин, захари и други стимуланти може да доведе до сериозни здравословни проблеми, особено по време на интензивни тренировки. Предоставям ви конкретни, по-евтини и много по-ефективни алтернативи, които наистина ще подобрят представянето ви в залата. От базови електролитни напитки до по-комплексни интратренировъчни добавки - ще научите кои продукти действително си заслужават парите и защо.

1. Състав на енергийните напитки

Както повечето от вас са наясно, основните съставки на почти всички енергийни напитки са кофеин, таурин, захари (въпреки че има версии и без захар), витамини от B групата (най-често B6 и B12), гуарана екстракт и женшен. По принцип сама по себе си, никоя от съставките не е вредна в умерени количества. Само че ако комбинирате на всичките наведнъж и то по няколко пъти, значително променя картинката.

Например високата доза кофеин и гуарана могат да доведат до пренатоварване на сърцето. Добавянето на голямо количество захар към стимулантите води до по-бързо усвояване, но пък и crash до около час-два след приема. Добавете към това и високо интензивна тренировка и значително увеличавате риска от проблеми със сърдечния ритъм. Има все повече случаи на аритмии и опасно покачване на кръвното налягане именно при тази комбинация. И понеже знам, че си мислите, че това се случва само след определена възраст и младите не ги ловят куршуми, за жалост има доста регистрирани случаи дори при млади и здрави хора!

Вторият сериозен недостатък на енергийните напитки е дехидратацията, което също не е за подценяване. Едно кенче съдържа достатъчно кофеин не само да ви накара да се потите повече по време на тренировка, но и увеличава честотата на посещенията в тоалетната. В допълнение високото съдържание на захар създава осмотичен ефект в червата, което на прост език означава, че действа като мощен магнит за водата в тялото и буквално я "изсмуква", водейки до още по-голяма загуба на течности. А като добавим и факта, че това често причинява стомашен дискомфорт по време, получавате перфектната комбинация за провалена тренировка.

За разлика от енергийните напитки, качествените интра-тренировъчни продукти и напитки съдържат прецизно балансирано съотношение на електролити като натрий и калий, както и соли, които работят в синхрон с тялото ви, а не против него. Такъв тип продукти помагат за задържането на водата точно там, където е най-необходима - в мускулите ви. Нещо повече, те са специално разработени да предотвратяват досадните крампи и умората, като съответно ви дадат възможност за по-дълга и интензивна тренировка без страничните ефекти.

И третият основен недостатък е че енергийните напитки просто заглушават сигналите на тялото ви. За разлика от предтренировъчните продукти, които съдържат аминокиселини, които реално подпомагат на тялото да бъде по-силно и издържливо като креатин, бета-аланин, цитрулин и други, енергийните напитки съдържат съставки, които просто блокират сигналите на тялото за умора и повишават концентрацията. Няма да изпадам в детайли тук, но ще сложа линк към видеата за кофеин, таурин и тирозин в описанието отдолу, ако искате да научите повече.

Тоест това е малко като да ви светне лапичката на таблото на колата, че нещо не е наред, което сигурно се случва през ден ако карате BMW и вие да решите, че вместо да отидете на монтьор, ще залепите стикер отгоре и всичко е наред. Вярно, че няма да виждате проблема, но той си остава там и става все по-сериозен.

И естествено видеото би било без особена полза, ако просто ви кажа „енергийните са вредни, не ги пийте“ и ви пожелая лек ден. За това нека ви насоча в правилната посока и да погледнем

2. Алтернативи на енергийните напитки

Понеже най-често виждам зелени и бели Monster кенчета, ще използвам тях като продукт за сравнение. Както ви обещах, алтернативите трябва да са по-евтини на доза (тоест по-малко от 2 лв.) и да предоставят повече със значително по-нисък риск от странични ефекти, желателно без каквито и да е.

И тук вече аудиторията най-вероятно ще се раздели на две основни групи. Ако използвате енергийните напитки като предтренировъчен продукт, то тогава за да не се повтарям, и ще ви насоча да гледате видеото, в което раглеждам различни марки и съответно кои са оптималните предтренировъчни към които може да се насочите, базирайки се на опита си от пробвани над 100 различни продукта.

Ако спадате към втората група, които използват енергийните напитки като intra-workout, или заместители на продукти по време на тренировка, ще дам няколко предложения тук. Понеже аз лично си купувам добавките от pompai.com и те редовно ми предоставят продукти по мой избор напълно безплатно, ще използват техния сайт за илюстративна цел на дадените продукти. Държа да отбележа, че това са лични предпочитания базирани на това какво съм пробвал и какво съдържа самия продукт.

Ако сте на силно ограничен бюджет, искате нещо базово и не обичате да пиете просто вода, тогава може да пробвате разтворимите таблетки на AllNutrition, които съдържат електролити, минерали, соли и глюкоза. Аз лично си слагам една таблетка, но може да пробвате и с 2 ако не ви е достатъчна. Цената на доза варира между грубо 20 и 40 ст. в зависимост дали си слагате 1 или 2 таблетки.

Ако искате доста по-комплексен продукт, който е и моят фаворит цена спрямо качество, тогава може да пробвате Isotonic отново на AllNutrition. Дозата е 31.5г и както може да си представите съдържа доста повече и по-големи количества от необходимите съставки. Вкусът е сравнително добър, но опира предимно до предпочитание – дали искате нещо по-сладко като диня, праскова и мултиплодово или нещо по-кисело като грейпфрут или лимон. При 22 дози за 14 лв., една доза ви излиза грубо 63 стотинки.

И на трето място, отново на AllNutrition, слагам Pro+ Isotonic, който реално е най-добрият от 3те продукта, като съдържа патентовани качествени съставки, 3 вида бързи въглехидрати с различно ниво на усвояване, витамини и минерали, аргинин и карнитин. Безспорно най-добрият от 3те предложения, но и малко по-скъп – почти 27 лв. за 18 дози, което прави по 1.50 лв. на доза. И все пак идва по-евтино от кенче monster, а дава в пъти повече.

Като цяло AllNutrition правят доста добри продукти в някои категории и то на много разумни цени. Интратренировъчните им продукти спадат в това число. В случай, че искате да погледнете и нещо различно, споменавам 2 продукта Fit Active на VP Lab и IsoGo на RealPharm, които обаче не съм пробвал и за тях не мога да споделя лично мнение, освен че хранителната им информация изглежда добра за цената на продукта. Ако някой от вас ги е пробвал, ще се радвам да споделите мнение в секцията за коментари.

Обобщене

Надявам се с тази статия да съм успял да насоча поне част от вас в правилната посока. Като човек, който е изпил безброй енергийни напитки не само по баровете, ами и по време на подготовка за изпити в университета, по работни проекти с кратки срокове и какви ли не още належащи задачи, мога да ви кажа с абсолютна сигурност, че почти няма основателна причина поради която да консумирате енергийна напитка. Почти винаги има алтернатива, която предлага далеч повече с доста по-малки последици за тялото и често пъти по-лека аз джоба ви. И понеже това е фитнес канал, днес се фокусирахме върху предтренировъчните и интратренировъчните алтернативи.

📃 ВИЖ ОЩЕ

СХОДНИ
ПОСТОВЕ

Mitaka Di
19/05/2024

Как да избереш качествен протеин на прах?

Ако се чудиш как да избереш правилния протеин на прах измежду стотиците марки на пазара и какво трябва да знаеш когато четеш описанието на гърба на тубата, значи си на правилното място. Ще научиш какви са видовете, по какво се различават и как да определиш дали даденият протеин си заслужава или си хвърляш парите на вятъра.
Mitaka Di
31/05/2024

4+ Nutrition ISOβ+ Продуктово Ревю

В това продуктово ревю ще разгледаме суроватъчния изолат ISOβ+ на марката 4+ Nutrition. Ще обсъдим хранителните стойности на протеина, как се разбива, добър ли е на вкус и разбира се дали си заслужава цената или е по-добре да се насочите към друг протеин на прах.
Mitaka Di
06/07/2024

Кофеинът като предтренировъчна добавка

Кофеинът е най-широко използваният стимулант, който присъства в почти всеки предтренировъчен продукт. Няма друга суровина, при която съотношението висока ефективност спрямо ниска цена да е толкова добро. Научи повече за кофеина тук.